KPSS Eğitim Bilimleri

KPSS-ÖĞRETMENLİK Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan tüm eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapacak olan tüm adayları kapsamaktadır. Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilir. KPSS-Öğretmenlik sınavında 120 sorudan oluşan Genel Yetenek – Genel Kültür sınavına ek olarak 80 sorudan oluşan Eğitim Bilimleri sınavı yapılır. Ayrıca 16branşta (İlköğretim Matematik, Ortaöğretim Matematik, Fen ve Teknoloji, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler, Tarih, Coğrafya, Fizik, Kimya, Biyoloji, İngilizce, Almanca ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sınıf Öğretmenliği ve Rehber Öğretmen) 50 soruluk öğretmen alan bilgi testi uygulanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla her yıl Ağustos-Eylül ayında öğretmen ataması yapmaktadır. Önceki yıllarda farklı dönemlerde de öğretmen atamaları yapılmış olmasına karşın MEB bundan böyle tek atama dönemi olacağını belirtmiş olup uygulamanın bu şekilde devam edeceği ifade edilmiştir.

Öğretmen olarak atanmak isteyen KPSS adaylarının ÖABT sınavına katılmayan branşları P10 puan türünde, ÖABT sınavına katılan branşları P121 puan türünde branşlarına yönelik olarak istenen puanı aldıktan sonra öğretmen atamalarına başvurması gerekmektedir.

ÖĞRETMEN ATAMALARI İÇİN TABAN PUAN VAR MIDIR? HANGİ PUAN TÜRÜ KULLANILMAKTADIR?

Öğretmen atamaları için P10 ve P121 puan türü kullanılmaktadır. Her branşın taban puanı, atama döneminde bakanlıkça ilan edilmektedir. Bu taban puanlar genel olarak ataması yapılacak öğretmen sayısına ve branşa bağlı olarak değişmektedir.

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA; EĞİTİM FAKÜLTELERİ ORTAÖĞRETİM ALAN ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMLERİNDEN MEZUN OLANLARIN, FEN- EDEBİYAT FAKÜLTELERİNİN AYNI BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLUP PEDAGOJİK FORMASYON ALANLARA GÖRE BİR ÖNCELİĞİ VAR MIDIR? 

Orta öğretim alan öğretmenliğine yapılacak atamalarda, eğitim fakültesi mezunları ile fen-edebiyat fakültesi mezunu olup Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını tamamlamış olanlar arasında öncelik yönünden bir farklılık bulunmamaktadır. Atamalarda KPSS’de alınan puan üstünlüğü esas alınmaktadırlar.